Dimitar in English

Различната психотерапия – InSighting

здвешсп. „Go Bio“, бр.18, юни 2015 г.

Статия на: д-р Димитър Тенчев

Д-р Димитър Тенчев е психотерапевт, писател, инспириращ лектор и семинар лидер на тренинги, курсове и ритрийти по InSighting, хипноза, трансперсонална психотерапия и развитие на потенциала на личността. Д-р Тенчев е привърженик на формирането и разпространението на Различния мироглед. Това е пътят на новото световъзприятие и алтернативните стратегии на живеене, които противостоят на конвенционалните, конформистки и “полуфабрикатни” заготовки от шаблонно мислене, неоригинални цели и фалшиви стандарти за “живеене и успялост”, присадени в мирогледа на съвременния човек от матрицата на консуматорското общество. Основател е на системата за личностно развитие InSighting.

Д-р Тенчев, какво представлява преживелищната терапия и кои са основните техники, с които борави?

В 100% от случаите, когато се спомене думата “психотерапия”, неизбежно в съзнанието изниква асоциативната картина на строг терапевт с многозначително изражение и объркан пациент, който седи на стола срещу него. Те си говорят ли говорят… отново и отново… години наред… И така – до края на света. Истината е, че подобно бръщолевене, което днес се зове “вербална терапия” не води до някакъв дълбок и траен ефект в изцелението на психиката, нито до каквато и да е трансформация на ниво подсъзнание. Причините са няколко. Първо – ако сравним съзнанието с море – думите (респективно и мислите) са като малки вълнички, които браздят повърхността му. Те не достигат до дълбоките му пластове и следователно няма как да променят процесите в психиката на несъзнавано ниво. Второ – терапевтът се придържа обикновено към ригидни правила и похвати, характеризиращи школата, към която принадлежи. Те превръщат терапията му вместо в ефективен позитив в безжизнена догма, защото академичните правила са често крайно неефективни в психотерапията като практика. Трето – чрез анализите и съветите, които дава на “ишлеме”, терапевтът проектира собствения си мироглед и визия за живота върху клиента (които често са изпълнени с повече “бъгове” и самоограничения от самия пациент).

Преживелищната терапия се основава на диаметрално противоположна парадигма. Думите са сведени до минимум; анализите са излишни; проекциите са несъстоятелни. Причината е една – индуцираните чрез дихателните практики променени състояния на съзнанието (ПСС) у клиента са терапевтичната сила, която стои зад ефективното изцеление и дълбинната трансформация. С други думи – там, където проблемът се е зародил (на несъзнавано ниво), там се намира и решението. Но думите не могат да го открият, нито рационалният ум да го постигне, нито скованият от предразсъдъци терапевт да го разбере. Преживяванията, през които преминава клиента са спонтанни реплики на неговата душа, освободени в състоянието на транс. Тези преживявания са терапия, решение, изцеление сами по себе си. Те се случват в лабораторията на собственото му съзнание. А ПСС са ключът, който осигурява достъпа до тези безценни преживявания. Така преживелищната терапия препотвърждава великата мисъл на Хипократ, че “лекарят лекува, а природата изцелява”. В преживелищната терапия терапевтът се явява модератор на процеса, който отключва силата на трансформация вътре в самите нас.

Прочети цялата статия:

разгледай още по темата
28 Мар. , 2016
tenches
За Димитър Тенчев Д-р Димитър Тенчев е психотерапевт, писател, инспириращ лектор и семинар лидер на тренинзи, курсове и ритрийти по InSighting, хипноза и развитие на потенциала на личността. прочети повече