Съзнанието твори реалността ни
сп. „Светлосенки“, бр. 2 / 2013 г.
Интервю на Надя Христова с д-р Димитър Тенчев
По какъв начин заниманието с някакъв вид изкуство, било то професионално или чисто любителски, може да повлияе на хора с различни психични заболявания и по специално на често срещаното напоследък състояние каквото е депресията?
Считам, че изкуството може да има целебно действие върху психиката, стига да не се превръща в амбиция, в самоцел, в средство за избиване на комплекси, които създават крайно нереалистична представа за себе си. Станиславски изключително точно е казал, че човекът на изкуството не трябва да обича себе си в изкуството, а изкуството в себе си. Уви, много малко хора, занимаващи се професионално с изкуство са такива. И като се замисля затова и много малка част от тях са наистина добри в това, което правят. Позата и нереалната представа за себе си е едно, а действителността съвсем друго.
В чисто психотерапевтичен план мога да кажа, че изкуството може да бъде допълващо психотерапията средство, което да свързва човек с автентичното му аз, с по-дълбоките пластове на психиката, които са били зарити в резултат на дългогодишно налагани модели на себепотискане и външен социален натиск.
При хора, страдали дълго време от депресия изкуството може да подпомогне процеса на ресоциализация, да бъде допълващо средство, опосредстващо трансформацията и изцелението на душата и начална стъпка от процеса на преоткриването на творческия потенциал, който всеки носи в себе си.
Последни публикации
- Хората масово живеят чужд живот
- Дишането отключва таланта – Репортаж по bTV
- „На твое място“ – Силата да живееш без страх
- Различната психотерапия – InSighting
- InSighting – Пътуване към свободата
- Силата
- Тревожните разстройства са знак за промяна
- Изневярата
- Развитие на потенциала на личността
- „Как да влезем в ритъм след дългата ваканция“ – д-р Димитър Тенчев за Nova TV